Zácpa u dětí všech věkových kategorií
Příčiny a řešení zácpy u dětí
Zácpa u dětí všech věkových kategorií není nic výjimečného. Nejčastěji zácpou trpí děti od 2-5 let, ale také kojenci. Většina dětí nemá žádné zdravotní potíže, které způsobují jiné příznaky. Tento problém u dětí hraje hlavní roli při změně stravy, psychice nebo lécích. Vyzkoušejte několik námi uvedených úspěšných řešení proti zácpě. Tento článek se zaměřuje na příčiny a jejich řešení.
Jaké jsou příčiny zácpy u kojenců či starších dětí?
Některé běžné příčiny zácpy u dítěte jsou:
Nedostatečný pitný režim
Pokud vaše dítě nepromočí šest plen, nebo více za den, znamená to, že dítě nedostává dostatečné množství tekutin určenému jeho váze a věku. Nedostatečné množství tekutin v těle způsobuje omezený pohyb střev s následnou zácpou. Pokud je dítě plně kojené, nepotřebuje žádné další tekutiny a to do té doby, než začnete do stravy kojeného dítěte přidávat pevné potraviny.
Míchání úmělého mléka
Jestliže dáváte dítěti kojenecké mléko, dodržujte přesné množství vody i odměrek s mlékem. Mléko vždy míchejte podle návodu uvedeném na obale od výrobce. Určitě dítěti nepřidávejte mléko s myšlenkou, že silnější mléko dítě více zasytí. Špatný poměr mléka a vody, opět vede k zácpě.
Pevné potraviny
Je velmi běžné, že vaše kojené dítě s přechodem na pevnou stravu bude trpět zácpou. Se změnou jídelníčku začínejte pomalu a nechejte dostatečný čas, aby se střeva dítěte přizpůsobila změnám stravy. Do jídelníčku také zařaďte více vlákniny. Vlákninu zajistíte podáváním ovoce a zeleniny.
Pozor na léky a změnu životního stylu
Existují určité léky, které dětem mohou způsobovat zácpu. Mezi ně patří antibiotikum, léky tišící bolest s obsahem paracetamolu, acetaminofenu a iboprofenum, také doplňky stravy obsahující železo. Jeden z dalších důvodů může být změna životního stylu, nástup dítěte do mateřské školky, strach a tréma.
Další příčiny zácpy u dětí:
Alergie na kravské mléko.
Alergie na lepek.
Velký příjem potravin jako jsou banán, rýže, brambory, sladkosti.
Nedostatečný pohyb, zejména u kojenců.
Symptomy určující zácpu u dětí:
Nevolnost
Nechuť k jídlu
Méně než tři stolice za týden
Stolice je suchá a tvrdá
Bolesti břicha
Krev na povrchu stolice (způsobená úporným tlačením)
Zvracení
Jak pomoci při zácpě u kojenců, nebo starších dětí?
Doplňky pro doplnění vlákniny
Jestliže dítě nepřijmá dostatek vlákniny, doplňte jej formou doplňků stravy. Na trhu najdete různé druhy vlákniny, proto vždy volte raději ty přírodní. Dávkování každého doplňku je uvedeno na obalu, nebo požádejte lékarníka, jaké zvolit přesné dávkování. Je také velmi důležité, abyste dítěti zajistili hojný přísun tekutiny a zbavili ho dehydratace.
Změkčování stolice
Další možné řešení je použítí glycerinové čípku. Glycerinové čípky jsou velmi rychlým a oblíbeným řešením při zácpě. Mají totiž schopnost na sebe vázat vodu, tudíž změkčují stolici a tím usnadňují její snažší odchod.
Rektální trubička
Nejvhodnější řešení pro nejmenší děti je rektální rourka. Okamžitě a spolehlivě uleví bolavému bříšku a pomůže od zácpy. Četnost použití berte s rozvahou. Dítě si na trubičku může navyknout a tím ztratí snahu samo tlačit. Před použitím trubičky, zkuste dítěti jemnými a krouživými pohyby namasírovat bříško. K masáži použijte gely určené pro malé děti, například Pupík.
Švestková šťáva i probiotika
Velmi účinným a šetrným domacím projímadlem je šťáva ze sušených svěstek. Šťávu podávejte dvakrát denně zředěnou v poměru 1:2. Jedna lžička šťávy a dvě lžičky vody. Stejnou funkci mají i probiotika, která lze dětem podávat již od narození.
Pokud žádná domácí léčba není účinná, dítě trpí častými bolestmi břicha, nebo se stav často opakuje, navštivte ošetřujícího lékaře vašeho dítěte.