
Vhodná skladba dětského jídelníčku
Všichni moc dobře víme, že procento obézních dětí rok od roku stoupá. Jako rodiče bychom však měli jít našim dětem příkladem, protože to, co jíme my, budou jíst i ony. Takto to funguje se vším, s životními rolemi, vzory, tak i s výživou. Možná tušíte, co by vaše děti měly jíst, ale neděláte to tak.
Pojďme se společně podívat, čím našim dětem prospějeme a čím jim uškodíme. Zřejmě bychom se měli věnovat zdravějším náhradám, protože zrovna to nám dělá problém, když je na trhu spoustu sladkostí a fastfood stravování.
Zdravá energie posílí tělo i ducha
Ač děti potřebují čerpat energii převážně ze sacharidů, přemíra sladkostí škodí. Pokud se navíc spojí i další rizikové faktory a dítě se málo hýbe a sedí jen ve škole nebo u televize, cpe se chipsy a zapíjí je Coca Colou, je to špatně. Dítě potřebuje pro svůj růst a správný vývin něco úplně jiného. Je to zejména dostatek mléčných výrobků a ovoce společně se zeleninou. Dítě doplňuje sacharidy i z příloh. Nemusí mít zrovna v ruce zmrzlinu nebo čokoládu, aby mělo dostatek energie.
Jsou tu mnohem lepší potraviny, které mu energii do těla dávají pomaleji, ale za to účinněji. Dítě tak čerpá energii, kterou využije po další zbytek dne, např. cereální pečivo, jogurt, müsli, brambory a luštěniny. Důraz je kladen především na snídani, kterou naše děti bohužel tak často, jak bychom si přáli, nedostávají. Základem jsou také bílkoviny z rybího a drůbežího masa, rovněž dostatek tekutin po celý den.
Na sladké umělé nápoje rovnou zapomeňte, klidně sáhněte po čisté vodě, která neublíží nebo vymačkejte pomeranče či jiné ovoce do podoby fresh džusu. Vhodné jsou i slabé čaje. Mezi jídly dodržujte určitý odstup, ale ne moc dlouhý ani krátký, ideálně by děti měly jíst 5 x denně.
Smažené potraviny v podobě hranolek a hamburgerů jsou sice lákavé, ale tím se právě děti stávají malými obříky už v dětství. V jídelníčku postrádají nenasycené mastné kyseliny z ryb a místo toho jedí škodlivé margaríny a další tuky.
Jak děti přimět jíst zdravě
Co třeba zkusit stravovací návyky upravit přes menší triky, aniž by jim bylo jasné, proč to děláte? Jedná se o servírování pomocí nejrůznějších tvarů, např. ovoce a zelenina seskupena do tvaru obličeje, smajlíků, lodiček, domečků, srdíček a třeba hvězdiček. Zvětšete porci zeleniny a zmenšete energeticky náročnější jídlo.
Děti tak do sebe dostanou třeba hodně mrkve a tím jste na dobré cestě budovat v nich správný postoj ke stravování. Zapojte ho v přípravách, chvalte ho za snědené jídlo, ale současně mu dejte i prostor říci si, kdy má hlad a kdy je syté. Jíst společně u stolu a jít dětem příkladem je potřeba. Jídelníček by měl být pestrý a nová jídla bychom do nich měli zařazovat postupně i z hlediska možných alergenů.
Foto: flickr.com (Kris Kesiak, Bruce Tuten, Phil Shirley)