Trápí nás prdíky aneb jak dítěti ulevit
Již v porodnici se maminka s miminkem nemusí vyspat, jelikož novorozenec může mít plyny v bříšku, které dává hlasitě najevo. Vlastně to ani jinak neumí..a je jedno, jestli se vám narodila holčička nebo chlapeček, oba na to trpí úplně stejně. Zřejmě vás bude zajímat, čím je to způsobeno.
Prdíky časem přejdou, ale proč tomu tak je..
Děťátko má po narození slabou břišní stěnu, která se zpevňuje během prvního půlroku života dítěte. Dítě roste, sílí a postupně se jeho bříško stává pevnějším. Než se tak stane, je logické, že ho občas nějaký ten prdík potrápí, protože ho nejde vytlačit. Bolení bříška spojené s pláčem vyvolává u rodičů obavy, jelikož neví, proč dítě vlastně brečí.
Dalšími důvody, proč dítě trápí plynatost je kvůli rychlému hltání, při kterém spolyká vzduch. A pozor, prdíky z části souvisí i se stravováním maminky. Nadýmavá strava by měla při kojení tabu. To však neznamená, že by maminka měla jíst jen tvrdé pečivo a minimální množství ovoce a zeleniny. Její jídelníček by měl být pestrý a vyvážený. Přesto se stává, že si maminka dává za vinu své stravování, ale pokud vše dodržuje, stejně nevylučuje možnost bolestí bříška. Prostě se to stává a vy se jen musíte obrnit trpělivostí.
Jak předcházet prdíkům?
Možná jste již slyšeli o masírování bříška nebo správném odříhnutí, ale to nejsou jediné možnosti, které se vám nabízí. Existují i další techniky, např. přitahování kolínek k bříšku, teplé obklady a kojení z jednoho prsu. Výborné jsou i čajíčky, které jsou vhodné pro maminky i kojence.
Fenyklový či kmínový čaj se podává před kojením (1-2 lžičky) a popíjí ho i maminka. Existují také kapičky, které koupíte v lékárně, stejně tak i tenkou rektální rourku. Je to gumová hadička, kterou lze používat, ale jen někdy, abychom dítěti nepodráždili konečník.
Zdroj obrázků: flickr.com (Jessica Lucia, cudinski, David Clow)