Trable s nespálkem
Brečí, kňourá, zajíká se… Celé noci nespí, vy jste nervózní, nevyspalá, utahaná a nevíte si rady. Taky máte doma malého nespálka a marně přemýšlíte, jak docílit toho, aby v noci alespoň chvíli spokojeně spal?
Malé děti mají mnohem lehčí spánek, než dospělí. Během noci často pláčou nebo kňourají jen z polospánku. Pokud okamžitě reagujete a jdete miminko ukonejšit, zvykne si rychle na to, že si vás pláčem přivolá a bude to dělat stále častěji. Stejně tak pokud dítě budete uspávat houpáním nebo vožením v kočárku, nebude pak chtít usnout samo v postýlce. Zhruba od devíti měsíců dokážou naše zlatíčka překonat únavu a vydrží být vzhůru, dokud si nevydobudou svou. Právě v tomto období je důležité zavést opravdu pravidelný režim a rozlišovat denní a noční spánek.
Pokud jste vaše zlatíčko už „rozmazlili“ a chcete ho odnaučit špatným návykům, je potřeba zavést nové spánkové vzorce. Jednou z metod, jak přejít na nové spánkové vzorce, je metoda kontrolování. Celý proces spočívá v tom, že když miminko začne brečet, jdete k němu, poskytnete mu veškerou pozornost, pohladíte ho, uložíte, popřejete dobrou noc a odejdete. Po pěti minutách se vrátíte a celý postup zopakujete. Dáte tím dítěti najevo, že neodcházíte natrvalo, že jste pořád s ním. Intervaly mezi jednotlivým kontrolováním postupně prodlužujte. Počítejte s tím, že prvních několik nocí bude opravdu náročných a jednotlivé intervaly vám budou připadat jako věčnost. Obzvláště první noc bude trvat třeba i několik hodin, než se dítko uklidní, ale vytrvejte, dosáhnete svého. Pokud už máte doma většího nespálka, který sice nebrečí, ale přesouvá se k vám do postele, obměňte metodu kontrolování, vezměte jej za ruku, odveďte jej zpět do jeho postýlky, popřejte mu dobrou noc a odejděte. I zde je důležitá vaše vytrvalost.
Jestli jste si své dítko brali k sobě do postele, teď už ale vyrostlo a v posteli vám „překáží“, protože vyrostlo a nemůžete se tam jednoduše vejít, zkuste mu pořídit vlastní „dospěláckou“ postel, čímž u něj vzbudíte pocit důležitosti a bude si lépe odvykat na tu vaši.
Některé děti se v noci budí a vyžadují pití, ať už mléko, čaj nebo mošt. Doporučuje se začít dětem pití ředit vodou, nebude mu už tolik chutnat a nebude mu tedy stát za to budit se.
U dětí starších tří let můžete zavést systém odměňování. Pokud dítě prospí celou noc a nepřijde vás vzbudit, chvalte jej, udělujte mu body nebo razítka. Po nasbírání určitého počtu, který si stanovíte, jej vezměte do obchodu a kupte mu malou odměnu. V případě, že se dítě v noci vícekrát vzbudí, nebo za vámi přijde, bod nedostane, ale v žádném případě mu za to nenadávejte, ani mu neodebírejte body.
Pokud máte pocit, že jste zkusili už snad všechno, vyzkoušeli všechna možná doporučení, zavedli pevný spánkový režim, nebo alespoň spánkový rituál, pokud je váš režim proměnlivý, je dobré vyhledat lékaře a poradit se s ním o možnosti prášků na spaní. Sedativa mohou pomoci vyřešit problém s nespavostí u vašeho dítka, ale počítejte s tím, že vám lékař bude prvně doporučovat jiné postupy. Nikdy nepodávejte žádné tlumící léky svému dítěti bez předepsání pediatrem!
A hlavně nezoufejte, situace se dá vždy nějak řešit…