Spalničky u dětí
Spalničky jsou jednou z mnoha dětských nemocí, které děsí každého rodiče. Povinné očkování do jisté míry spalničky a jejich výskyt oslabilo, ale přesto se mohou objevit. Jedná se o virové onemocnění, které postihuje hlavně děti. Jejich průběh je zpočátku nespecifický, ale když se u dítěte projeví i typická vyrážka, je jasno.
Dítě je očkováno vakcínou, která je současně i proti příušnicím a zarděnkám. Pokud onemocnění propukne, je potřeba včas zahájit lékařskou léčbu. Poslední studie naznačují u dítěte po odeznění příznaků i oslabenou imunitu.
Obecně k této nemoci
Spalničky se přenáší kapénkovou infekcí a jejich inkubační doba je zhruba od jednoho do dvou týdnů i malinko déle. Původcem je virus ze skupiny Paramyxovirů, nákaza probíhá vzduchem, ale i přímým kontaktem s dítětem.
Jak se spalničky projevují
Z prvotních projevů lze u dítěte zaregistrovat příznaky podobající se onemocnění dýchacích cest. Dítě trpí rýmou, pokašlává a může mít i zánět spojivek. Podobně jako u příušnic i toto onemocnění doprovází horečky. Jelikož mají tyto horečky tendenci přetrvávat i několik dní s natékajícími uzlinami, dítě je ohroženo dehydratací (i z hlediska průjmu a zvracení). Komplikací horečky mohou být febrilní křeče, je tedy potřeba horečku včas snižovat. Méně známými riziky spojenými se spalničkami je zápal plic nebo zánět mozkových blan.
Dále se objevují červené flíčky na obličeji, za ušima, dále i na krku, zádech, trupu, rukou a nohách, (v ústech jako bílé tečky na rudějším pozadí). Vyrážka lehce svědí a odlupuje se.
Jak spalničky léčit
Dítěti je potřeba zajistit klid na lůžku, dostatek tekutin a lehké jídlo nezatěžující trávicí trakt. Rozhodně je nutné snížit horečku, takže jsou vhodné léky s paracetamolem nebo ibuprofen dle ordinace lékaře. Dítěti je možné dělat chladivé zábaly, po vymizení vyrážky je dobré kůži řádně promazat, protože je suchá. Dítě je izolováno ještě nejméně 5 dnů od výsevu vyrážky.
Foto: wikipedia, flickr.com (CDC Global)