Šátek – ano či ne?
Nošení dětí v šátku je často diskutovaným tématem, které se setkává s pozitivním i negativním ohlasem. Jak se tedy správně rozhodnout, máme si pořídit pro miminko šátek, nebo raději zvolit kočárek?
Vrátíme-li se v historii, tak naši předkové nosili své potomky přivázané na svém těle zcela běžně, ve východních kulturách, stejně jako v Africe, přetrvává tento způsob i dnes. Jedná se vlastně o pokračování intenzivního vztahu dítěte s matkou, jelikož novorozenec potřebuje stálou blízkost matky, díky uložení na jejím těle (nebo samozřejmě i těle otce) cítí tlukot jejího srdce, mateřské teplo, má na dosah její obličej a může tak vnímat její hlas a smích, její nálady a cítí se tak v bezpečí. Navíc při nošení vidí oči dítěte daleko více ze svého okolí, není izolované a stísněné v kočárku, a mozek tak dostává víc podnětů pro svůj lepší vývoj. Tím, že miminko vnímá, že s ním někdo pohybuje, cítí se spokojenější a více v bezpečí. Díky těmto pohybům vycházejících z matčina těla jsou stimulovány veškeré receptory kůže, orgány pohybu a rovnováhy, při jakékoliv změně těžiště dochází k odpovídající reflexní činnosti svalů a nervů. Tyto pohybové podněty jsou velmi důležité pro správný vývoj kyčlí dítěte.
Kritici nošení dětí v šátku argumentují obavami o správný vývoj páteře a děsí je kulatá záda miminek. Pro dítě je ale tato poloha nejpřirozenější, i v těle matky bylo celou dobu v přesně takovéto pozici. Jediné, čemu je třeba předejít, je, aby nebyl vyvíjen tlak na obratle miminka a ty nebyly stlačovány. Správně a pevně uvázaný šátek tomu ale dokáže zabránit, jelikož dítě podpírá.
Kromě výhod pro děťátko poskytuje šátek výhody i pro rodiče. Maminka či tatínek mají volné ruce, mohou vzít dítě v šátku s sebou úplně všude a nemusí se obávat, že jim někdo ukradne kočárek, pokud ho nechají stát třeba před obchodem. Je možné vyrazit s dítětem na procházku či výlet i do nerovného terénu, kde by kočárek neobstál, maminky oceňují nošení svého potomka v šátku hlavně v prostředcích hromadné dopravy.
Často diskutované bývá i zatížení matčina těla, především páteře, svalů a vazů, pokud nosí dítě v šátku. Pokud si ale rodiče navyknou nosit miminko již od narození, vypěstují si dobrou kondici a svaly ani páteř pak netrpí.
Důležité ale je obstarat si šátek výhradně určený pro nošení dětí a dát si pozor na výběr látky, z které je šátek zhotoven. Kupujte opravdu jen kvalitní, certifikovaný výrobek, který neobsahuje formaldehyd nebo jiné zdraví nebezpečné chemikálie, a který poskytne naprostý komfort vašemu miláčkovi.
Mnohé studie dokazují, že děti, které jsou pravidelně nošeny v šátku, se lépe vyvíjí fyzicky i psychicky, oproti dětem vožených v kočárku. Nošené děti jsou sebejistější a dříve samostatné a lépe koordinují své pohyby. Takže šátek rozhodně ANO.