Rovná záda jsou prevencí onemocnění pohybového aparátu
Kulatá záda jsou a budou vždy strašákem. V souvislosti s vaším dítětem, je to problém, který způsobuje starosti i vám. Dbejte na správné držení těla u dětí včas, než nevhodný styl jejich života poškodí páteř, např. skoliózou. Roli zde sehrává hlavně těžiště, které se vychyluje a zapříčiňuje fakt, že se mění páteř.
Správně by měla být dvakrát esovitě zahnutá, což u všech dětí rozhodně neplatí. A s nástupem do školy to platí dvojnásob, školní brašna je plná učení a celkem těžká. Dejte pozor, ať děvčátka používají tašky a kabelky jen na drobnější předměty, váha na jednom rameni se nedoporučuje. V neposlední řadě jsou to však i úrazy, které se hůře napravují a vyžadují dlouho lékařskou péči.
Věnujte čas sportovním aktivitám
Je to věc, která dětem pomůže oprostit se na chvíli od školních povinností. Při pohybové aktivitě se uvolní a protáhnou páteřní i okolní svaly a dítě tento osvobozující pocit skutečně vnímá. Pokud bude sedět ve škole a ještě doma u počítače nebo televize, nabalí se za čas zřejmě i další komplikace - stane se z něj „kulička“, která nebude mít chuť se na ničem aktivně podílet.
Teď ovšem zpátky ke kulatým zádům. Nesprávné postavení těla vede k procesu nevyváženosti. Jednotlivé struktury těla se mění k méně funkčním celkům a co si budeme povídat, svaly dětí v oblasti páteře, jsou dost často přetěžovány.
Vadné držení těla se dá odstranit i pod odborným vedením
Možná již teď víte, o čem bude řeč, je to samozřejmě cvičení. Nácvik nejrůznějších cviků s fyzioterapeutem pomůže dítěti přijmout kladný postoj k tomu, aby následně cvičilo i doma.
Fyzioterapeut je pro něj v tuto chvíli osoba, kterou přece jen poslechne, je pro něj cizí. Když nebudete s dítětem cvičit na doporučení, tak jak vám bylo řečeno, dítě může mít v pozdějším věku následky. Svaly se zkrátí a to povede k bolesti zad a šíje. Sportovní výchovu ovlivňuje ve škole rovněž tělocvikář, který vám může také leccos poradit.
Jedná-li se o poúrazový stav, je potřeba se cvičením začít, co nejdříve, pomáhá i mikropohyb, který je stabilizačním prostředkem a udržuje svalový tonus, ale nic nedělejte za zády lékaře, vše s ním konzultujte.
Foto: flickr.com (Aikawa Ke, Pietro Bellini, Runs With Scissors)