Příušnice nelze podceňovat
Laicky řečeno příušnice, odborně parotitida, je onemocnění spojené s virovou nákazou, která vyvolává zánětlivou reakci příušních slinných žláz. I přestože jsou děti proti příušnicím společně se zarděnkami a spalničkami očkovány, úplná záruka, že zrovna příušnice nechytnou, rozhodně není. S očkováním by měl být však zajištěn lehčí průběh. Ohrožené jsou děti zejména v batolecím věku.
Základní fakta o příušnicích
Příušnice se šíří kapénkovou infekcí, inkubační doba je cca dva až tři týdny, ale pokud dítě příušnice prodělá, je na ně celoživotní imunita.
Jak se příušnice projevují? Oteklou tváří na jedné straně, za pár dní i na té druhé, dítěti se špatně polyká a mluví. Zduření se nachází před a pod ušním lalůčkem, ale otéci může současně i celé ucho a dolní čelist. Celkově dítě v začátcích nemoci oslabuje horečka a s tím spojená bolest hlavy včetně únavy a nechutenství.
Jaké mohou být komplikace
Rodiče zneklidňují příušnice i tím, co o nich slyšeli ve svém okolí. U chlapců se totiž ve vzácných případech rozšíří o zánět varlat s možností neplodnosti, u děvčat zase o zánět vaječníků.
Zánět podjazykové žlázy, mozkových blan nebo slinivky břišní, jsou poté i dalším rizikem, které si pohlaví nevybírá.
Jak se příušnice léčí
Je potřeba zajít s dítětem k dětskému lékaři. Nežádoucí projevy v podobě horečky a bolesti lze zmírnit podáváním léků s paracetamolem. Zabírá i teplý obklad na ouško, ale co je také hodně důležité, je pitný režim. Jelikož má dítě horečky, více se potí, mohlo by mít sklony k dehydrataci.
Dítěti se špatně polyká, dávejte mu tekutiny, které snadno sklouznou do krku a takto se snažte podávat i stravu. Vyhněte se v této době citrusům, zvyšují produkci slinění a tím bolestivost. Zajistěte klid na lůžku, čisté a suché povlečení a sledujte společně třeba pohádku. Dítě totiž musí zůstat po určitou dobu v izolaci od ostatních dětí.
Foto: wikipedie, flickr.com (Lars Plougmann, Sarah Horrigan)