
Příliš techniky dětem škodí
Možná jste se nad tím ještě tak úplně nezamýšlela, ale pustit dítěti televizi nebo mu dát do ruky mobil, když zlobí, není vždy ten nejideálnější způsob, jak ho zabavit. Proč mu raději pohádku nepřečíst nebo si s ním nezahrát nějakou stolní hru? Je to pro něj zdravější, než sledování reklam v televizi nebo mačkání tlačítek na telefonu. Děti dnešní doby jsou zkrátka a jasně pod velkým vlivem médií (nátlaku je čím dál tím více, ze všech stran).
K čemu vede vymoženost techniky
Není těžké přijít na to, že děti dívající se často na televizi, mohou trpět obezitou. Celkem logické, když místo toho, aby se hýbaly, jen sedí nebo leží. Také si uvědomte, že reklamy promlouvající přímo k nim, budou brát tak, že všechno co uvidí, budou i zákonitě chtít. Radost ze sledování televizky, tak rázem přinese i plno slz a vám spoustu vysvětlování, proč je pro něj to či ono nevhodné. Když televize, tak raději pohádku na DVD, kde se těmto reklamním trikům vyhnete. Také zajděte s dítětem do kina nebo divadla.
Buďte opatrní a televizi do dětského pokoje pořiďte až tehdy, když je dítě přiměřeného věku. Možná jste si dobu strávenou u tv nebo počítačových her ani nesečetli, ale kdybyste tak učinili, třeba byste se takového čísla dokonce zděsili. Nehledě na to, že nemusíte v tv uhlídat i to, na co se vaše dítko dívá. V noci se poté může vzbudit s noční můrou. Jistým zlem jsou i násilné počítačové hry, které mohou následně vést k šikanování spolužáků. Děti se hůře soustředí, tím negativně ovlivňují školní prospěch a nic netušící rodiče je ve sledování tv, kolikrát ještě slepě podporují.
Posilněte u dítěte fyzický i emoční vývoj
Zejména u malých kojenců a batolat je televize něčím, co by nemělo sloužit k výchovným prostředkům rodičů. Dítě by mělo mít dostatek klidového režimu i přes den, nejen v noci. Jíst u televize jim zatrhněte. Vy jste však těmi, kteří musí jít dětem současně i příkladem. Stanovte si určité hranice, které budou fungovat jako mantinely, za které nepůjdete. Televize není kamarádem, jen občasným zpestřením.
Foto: flickr.com (Kelly Sikkema, Benjamin, Ian Turk)