Prevence plochých nohou u dětí
Kdy je na čase začít se obávat, že dítěti plochá noha zůstane? Pokud jsou vašemu dítěti dva roky a má plochou nohu, je to v podstatě fyziologický jev. Když si představíme malého novorozence, zjistíme velmi zajímavý fakt. Jeho nožka je z velké části obalena tukovým polštářem, který postupně mizí až v batolecím období.
Dokonce ještě tříleté dítě má postoj s lehce vbočenými kolínky a trochu jiné postavení paty. Až ke konci předškolního věku se klenba normálně dovyvine. Pro posouzení stavu chodidel je tu dětský lékař a v pěti letech by měl již vědět, jestli jste to právě vy, kteří potřebují s dítětem cvičit nebo navštívit ortopeda či zda je vše úplně v pořádku.
Prevenci je ovšem potřeba zahájit včas
Nepředbíhejte u dítěte s jeho stavěním a už vůbec se nechlubte vašim kamarádkám, že vaše dítě je nesmírně nadané a chodí mnohem dříve, než by mělo, protože jste mu pomohla. Omyl, spíše uškodila. Většina maminek naštěstí s vývojem u svého děťátka nepospíchají a vědí, že se nic nemá uspěchat. Než se dítě postaví samo, stav svalů a vazů je chabý a klenbu chodidla nemusí udržet. Vznikla by tak velmi vysoká pravděpodobnost vzniku ploché nohy. Dítě se začíná stavět v postýlce v období mezi 8. - 9. měsícem, až poté by se maminka mohla začít zneklidňovat. Do té doby je vše v pořádku. Je krásné sledovat, jak hlavička kojence najednou neleží na polštáři, ale vesele na vás vykukuje ze stoje.
V tomto období můžete s dítětem provádět úplně jednoduché cvičení. Posaďte se, držte dítě čelem k sobě v podpaždí a nechte ho, ať se odráží od vašich stehen. Chodidlo se tak bude rozvíjet správným způsobem a posiluje mu tím i svaly. Pomáhá i to, že batole později postýlku obchází a zkoumá další nábytek a rozvíjí se u něj řada jiných pohybových nadáních.Dbejte na zvýšenou bezpečnost, jeho chůze je vratká.
Obezita a špatná obuv je velkou hrozbou
Další bod, který je potřeba zmínit, je váha dítěte a s tím související i vhodná obuv. Botičky se pořizují v momentě, kdy je dítě schopné chodit za ruku. Na boty jsou stanoveny vysoké nároky z hlediska provedení - botičky s atestem, pevná podrážka, nejlépe koženého rázu a s oporou v kotníčku. Obézní dítě i dítě nosící špatnou obuv, zatěžuje pohybový aparát a v dospělosti může trpět na zborcenou nožní klenbu, když tento stav přetrvává.
Dítko byste měla nechat chodit i na boso, což si zřejmě ze svého dětství pamatuje každý z nás. Co je ovšem důležité, je terén. Nerovný písek, tráva i třeba rohože doma pomáhají dítěti dráždit chodidlo a tím opět posilovat i svaly nohy.
Posilování můžete podpořit i cviky na svaly lýtkové. Výborná je na to chůze po špičkách nebo i trénování špička - pata, což děti zvládají v předškolním období. Sbírání předmětů ze země nohou je pro děti zábava. Klidně ať zkusí kreslit tužkou a mít jí mezi prsty na noze. Nevtíravou formou bude dítě snadné přesvědčit, aniž by si uvědomovalo, že je tím nuceno cvičit.
Foto: flickr. com (Mike Renlund, Ben Husmann, AJ Schroetlin, pranav)