Nejčastější důvody pláče u miminek
Pláč je pro malé novorozence a kojence prakticky jedinou obrannou reakcí, kterou nám sdělují, že jim něco schází nebo naopak přebývá či nelíbí. Pro maminku by pláč měl být alarmujícím znamením, že s ní dítě komunikuje. Ač to nejsou slova, je nutno na pláč brát zřetel a zjistit, proč se tak děje. Miminko očekává, že k němu přijdete a situaci vyřešíte, je na vás maximálně závislé.
Proč asi pláče..
Důvodů je samozřejmě mnoho, ale nejčastější příčinou je hlad, mrzutost, nuda, nadměrná stimulace podněty, mokrá plenka a bolest bříška. Pojďme se společně podívat, jak rozeznat jednotlivé pláče a jak dítěti pomoci. Pozor si dejte i na to, jak se při péči cítíte vy nebo jak se chováte. Křik hádajících se rodičů je pro dítě signál k pláči, stejně tak vaše nervozita a stres.
Hlad a mokrá plenka
Neuspokojení základních potřeb malého miminka vede k pláči. Dítě je potřeba kojit a přebalovat, což je všem asi jasné, ale někdy se zkrátka netrefíte, kdy je nebo není v plence mokro a dítě vám to dá najevo tímto nejjednodušším a pro něj přirozeným procesem, v tomto případě hodně hlasitým pláčem.
Hlad se u novorozence projeví při probuzení (jinak se spíše nebudí a spinká). První měsíc a půl se snažte krmit tak, jak si žádá. Vlastní biorytmus si nastaví později, až tehdy se intervaly stanou pravidelnějšími.
Co se týče vyprazdňování, snažte se vybrat plenky přesně na míru dle váhy, ale i schopností. Plenky s dostatečnou absorpcí udržují pokožku v suchu a brání i prevenci opruzenin. Vyvolat pláč tak svede i dermatitida z plenek. Prevencí a předcházení mokré pokožky by mělo být i ve vašem zájmu.
Bolí ho bříško nebo je jen mrzutý?
U miminek přesně nepoznáte, zda skutečně spí nebo jsou v polobdělém stavu. Dost často se u nich projevuje stav polospánku, kdy jsou aktivní, i když spí. Měsíční miminko tak zřejmě bude plakat, když bude vzhůru déle, než 30 - 40 minut. Rychle se totiž po krmení unaví a potřebuje zase spát.
Tento pláč však zvládnete lépe, než právě u bolestí bříška. U bolestí bříška je pláč takříkajíc neutichající. Trávicí trakt není plně vyvinut, aby zvládl vše na jedničku a někdy bolí i vlastní trávení. Také fakt, že má možná potíže s vyprazdňováním tomu může nasvědčovat.
Neprospívá mu ani nahltaný vzduch v době krmení, který zapříčiňuje vznik bolesti. V horším případě se dá mluvit o refluxu, který se projeví častým zvracením mléka, neklidným spaním a bolestmi bříška. Pokud se vám dítko nezdá, navštivte s ním lékaře.
Nuda versus nadměrná stimulace podněty
A je to tu, děťátko se nám pěkně nudí. Tento pláč není tak intenzivní, zpočátku je jemnější a přerušovanější. Když se mu ovšem nedostává odpovědi, začne plakat o dost intenzivněji. Zrovna tak, jako nuda, škodí ovšem i řada podnětů, které neumí zpracovat. Ať už vám přes den hraje televize nebo rádio, z otevřeného okna si hrají děti na hřišti, atd., na miminku se toto vše může podepsat a večer je přestimulované, pláče a nespí.
Foto: flickr.com (TheGiantVermin, Critical Moss, ohkylel @twitter)