
Komplikací rýmy je i zánět vedlejších dutin
Běžnou rýmu u dětí znají všichni rodiče bez rozdílu. Není to důvod k panice a určitě ani k tomu začít vyšilovat, že je dítě na smrt nemocné. Nicméně je lepší k rýmě zaujmout zlatou střední cestu a dítě v období chřipek a nachlazení více sledovat.
Pokud se jedná konkrétně o to nachlazení, důvody, proč dochází k tomu, že se z usazené rýmy vyvine i třeba zánět vedlejších nosních dutin, je prostý - buď jste špatně odsávali nebo dítě neumí smrkat či jste onemocnění nedoléčili.
Ať je to, jak je, my si v dnešním článku o zánětu vedlejších dutin nosních něco povíme. Nebudeme se teď zabývat anatomií, řekněme si jen stručně, že zánět vedlejších dutin nosních je lokalizován v čelní, čelistní nebo čichové dutině. Sliznice vedlejších dutin nosních je do značné míry podobná sliznici nosu. Je také potřeba říci, že zánětem dutin nosních trpí z drtivé většiny děti od tří let výše, do té doby nejsou dutiny natolik vyvinuty, natož aby tu probíhal takový druh zánětu.
Co stojí za příčinou zánětu?
Virová infekce způsobuje, že řasinkový epitel hůře pracuje a omezuje průchodnost dýchacích cest. Hromadící se hlen je rájem pro bakterie, které se tu vesele pomnožují a začínají produkovat hnisavý hlen. U dětí za tento jev dost často mohou i alergie, zvětšená nosní mandle či rozštěp patra. U dětí je však těžší přijít na to, že mají zrovna zánět dutin, protože se u nich projeví zejména celkovými příznaky, což v praxi znamená malátnost, únavu, nechutenství, zvýšenou teplotu, ucpaný nos, atd. Malé děti je potřeba od rýmy odsávat, protože děti hleny polykají a dost často poté také zvrací. Pestrý klinický obraz tak odhadne a určí jen váš pediatr.
Dítě huhňá, má zalehlé uši a dost často i nápadně „skleněné“ oči. Zda se jedná o rýmu nebo vedlejší zánět nosních dutin určí váš pediatr, který zvolí a nastaví i optimální léčbu. V případě bakteriálního zánětu jsou na místě antibiotika, u virového původu postačí třeba kapičky do nosu, léky na snížení tělesné teploty, sirup na kašel, spreje s kortikoidy, klid na lůžku a dostatek tekutin. Sami však tento stav nedokážete u dítěte odlišit. ORL vyšetření podá výsledek o klinickém stavu malého pacienta, podobně i rentgen. Strašákem číslo jedna je pro děti i rodiče slovo „punkce“, která se v řadě případů chystá až při chronických zánětech nebo špatném doléčení.
Zdroj obrázků: flickr.com (Zoe, Simon, Yohann Nédélec)