Kojenci a plavání
Co se týče věkového rozhraní, s plaveckou lokomocí, je možné začít již u těch nejmenších dětiček. Jak je známo, kojenci je voda vlastně i příjemná, protože v bříšku je v plodové vodě, což je hodně podobné. Pohyby kojenců plavání zatím sice jen připomínají, ale jejich spontánní aktivita ve vodě, je skutečně úžasná a jednoduše pozorovatelná.
Dítě se na vodu adaptuje prakticky pasivně
Je mnoho činností, které děti učíme, ale zrovna kojence, nemusíme ve vodě nikterak nutit a samo přijme pohyby, jež má osvojené již z bříška. Tato pasivní adaptace úzce souvisí s prenatálním vývojem, kdy se jakožto „plod“ vyvíjelo v plodové vodě. Ač kojenci motorickou schopnost prozatím nemají, projevují se u něj značnou částí zase reflexy. Mimo zdokonalování motoriky, dochází při „plavání“ i k nejrůznějším procesům v oblasti sociálního vnímání. Miminko se ve vodě osamostatňuje a zlepšuje své komunikační schopnosti.
I když je adaptace na vodu pro miminko pasivním příjmem, ne všem se bude plavání líbit. Přece jenom uplynul již nějaký čas od porodu a někteří kojenci při koupání pláčou. Plavání by je mělo naučit nebát se vody a být s ní kamarád. Tím, že s miminkem začnete chodit plavat do plaveckého klubu přispíváte k tomu, že bude snadno plavat ve věku, kdy se to má naučit (4 - 5 let).
Plavání - plusy a mínusy
Mimo koordinace pohybu a dalších výše zmiňovaných výhod, se kojenec otužuje, posiluje imunitní systém, srdce a cévy. Plavání také ve velké míře přispívá ke zdravému držení těla a odstraňuje i určité vady. Napomáhá lepšímu trávení a také spánku. Navíc se upevňuje pouto mezi matkou a dítětem, protože jsou v těsném kontaktu. Dokonce i pro maminku je plavání s dítětem jakousi výplní času na mateřské dovolené. Nicméně je potřeba zmínit, že plavání je vedeno pod odborným dohledem proškolenou instruktorkou. Plavající kluby jsou dnes rozšířenou možností, která se dříve nevyskytovala.
Stejně jako výhody, je potřeba však zmínit i jisté mínusy. Možná vám i logicky vyplynou z prostředí, kde se nacházíte. Chlorovaná voda může být pro oslabené jedince rizikem častějších infekcí dýchacích cest nebo astmatu. Také fekální znečištění vody od jiných dětí, může přinést zažívací potíže, záněty očí, uší nebo vyrážku. Pokud je vaše děťátko náchylnější, nemusí mu voda v tomto ohledu udělat vůbec dobře. Konzultujte stav dítěte s pediatrem a zapište se na plavání s čistým svědomím, že mu celkově prospěje a neublíží. S plaváním se může začít po úplném zhojení pupíku, nejlépe od ukončeného 2. měsíce věku.
Foto: flickr.com (Donnie Ray Jones, Matt, Daniel)