Když dítě nechce jíst
Vzpomínáte si ještě na batole, které ochotně polykalo lžičky přesnídávky, které jste mu dala přesně do úst? V předškolním věku se s tím u většiny dětí můžeme rovnou rozloučit, protože námitek k jídlu mají více, než dost. Dokážou se totiž ozvat, protože umí mluvit! Už to není jen vrtění hlavy, že něco nechtějí. Snažte se své dítě pochopit, proč to dělá a uvidíte, že společně najdete cestu k řešení.
Je to vůbec normální?
Do jisté míry ano, jelikož děti v tomto věku vnímají jídlo tvarem, chutí, vůní, barvou i konzistencí. Dítě si najednou začne uvědomovat samo sebe a zjistí, že se nových a neznámých potravin vlastně bojí. Dejte si pozor na vynechání denní porce ovoce a zeleniny, protože mu tím vypěstujete návyk, který bude ve škole těžší odbourat. Zatímco jiné děti si budou na zelenině pochutnávat, vaše dítě jí bude opovrhovat.
Vrchol bojácnosti v jídle se projeví zejména ve věku 4 let. Standardní úpravou jídla nic nezkazíte, servírujte mu ho tak, jak je zvyklé. Dodržte stejně velké kousky ovoce, dejte mu ho do oblíbené misky a neexperimentujte moc s novými věcmi.
Dítě tím zkouší hranice a snaží se být nezávislé
Pokud je něco, čím dítě dá najevo svou paličatou hlavu, je to právě odmlouvání. Nechce si uklidit hračky, když mu řeknete a to samé je i s jídlem. Rozhodlo se, že teď jíst nebude, tak prostě nebude. Zkuste ho přesvědčit za půl hodiny, když ani to nepomůže, hlad je největší kuchař. Hlavně ho nenuťte, u stolování zachovejte klid a dítě nerozptylujte hračkami, natož televizí.
Další, co pro něj můžete udělat je, že nový pokrm budete dávat v malém množství na kraj talíře s jeho oblíbeným. Nenásilně mu tak naznačujete, že tuto novou věc může a nemusí sníst. Když se bude na talíři objevovat častěji, časem se do ní jistě mile rádo pustí. Jděte mu příkladem a jezte s ním to, co má rád, ale i to pro něj dosud nepoznané. Zaručeně natáhne ručičku a bude chtít ochutnat to vaše. Jídelníček by měl být pestrý, pokud sní jen rajskou s knedlíkem, může být časem i vybíravé. Do pokrmů se snažte zařadit výživné hodnoty v podobě obilovin, rýže, brambor, mléka, sýrů, vajec, zeleniny a masa.
Rodiče někdy zachvátí panika, že dítě neroste
Dítě roste v tzv. růstových spurtech, což znamená, že ve svém vývoji zaznamenává skoky. Pravidelnými prohlídkami se uklidníte, že je vše, tak jak má nebo najdete adekvátní cestu k hledání východiska. Své pochyby na dítě ovšem nepřenášejte. Odpor k jídlu by si mohlo vypěstovat i tak, že nad ním stojíte a do jídla ho skoro tlačíte. Běžte s ním na procházku, na písek s bábovičkami, houpačkou a prolézačkami, uvidíte, že mu vyhládne.
FOTO: flickr.com (Dean Wissing, Kyle Pearson, Annie)