Jak vychovávat batole
Zatímco miminko nemluvilo a vy jste měla největší práci s jeho pláčem - přijít na to, proč brečí, co se mu nelíbí, atd..teď přichází i jiná úloha. Výchovu není radno brát na lehkou váhu, formuje se již od narození, ale hodně důležitá je právě v batolecím období. Batole se bude chovat tak, jak se chováme my. Je to celkem jednoduché, protože vzorce chování přejímá od rodičů. Všímá si vašich reakcí a co víc? Ono se snaží prosadit!
Samostatnost versus rozum
Zprvu si musíte uvědomit, že dítě ukazuje své vlastní malé ego, které je teprve ve vývoji. Přijde zákonitě a s výchovou nemá nic společného. Dítě chce být samostatné a zkoumat svět, jenže na to nemá dost rozumu. Dost často se tak chování dítěte mine s vaším účinkem a mezi rodičem a dítětem vzniká konflikt. Vy máte jasně stanovené hranice, ale dítě jim nerozumí. Zřejmě tak to, co dělá, nečiní schválně a vy musíte najít takový způsob, aby došlo k pochopení a ne k nedorozumění. Prostě své cíle přehodnotit a dát jim pro dítě jasnější formu. Co třeba slovíčka „ty ty ty“ a napřímený ukazováček? Důležité je však i výraz vaší tváře, když se budete usmívat, vezme dítě tento povel na lehkou váhu a příště se tomu bude smát.
A křik vám rozhodně nepomůže, na to pozor. Zastavte se a raději myslete na pozitiva, která se ten den stala. Třeba zrovna začalo lézt, takže fakt, že „vyrabovalo“ spodní přihrádku vaší skříně by vás nemělo rozčílit a situaci vyřešit s nadhledem. Stejně tak i v jiných situacích, ale samozřejmě vše dítěti nepodřizujte. Pečujte současně o sebe a dělejte věci, které vás činí šťastnými.
Vysvětlení
I když vaše dítě plno věcí ještě nechápe, kázni se naučí i tak, že mu postupně vysvětlíte různé modelové situace. Bere dětem na pískovišti hračky? Obraťte to k němu, že by mu také nebylo po chuti, kdyby hračky braly děti jemu samotnému. V dítěti tak vypěstujete jistou dávku ohleduplnosti a míru zdvořilosti.
Forma odměn v tomto věku funguje skvěle
U lékaře se chovalo vzorově, tak proč nekoupit menší drobnost nebo laskominu? Uvědomí si, že poslouchat má své výhody. Je však potřeba dát dítěti jasný povel, jak se třeba nechovat (na návštěvě se neběhá, doma se nemaluje pastelkami na zeď a ruce od čokolády se neutírají do ubrusu). V momentě, kdy batoleti řeknete, chovej se slušně, absolutně nechápe, co po něm chcete. Takže s největší pravděpodobností vás bude vytáčet dál. S tresty je to podobné, ty nereálné později pochopí a bude zlobit dál.
Zdroj obrázků: flickr.com (Ken Owen, TownePost Network, Nate Grigg)