Jak chránit dítě před sluncem
Rok se s rokem sešel a jsou tu letní prázdniny, které slibují nové zážitky z dovolených, ale i skotačení venku u domu nebo na zahradě. Tyto zážitky budou pro dítě příjemné, když mu také zajistíte důkladnou péči o pokožku. Jak to učinit, když jsou děti neustále v pohybu a ve stínu chtějí trávit jen minimální část dne?
Na opalovacím přípravku nešetřete
Zajistěte dítěti i sobě kvalitní opalovací přípravek. Nejmenší děti potřebují ochranný faktor kolem 50tky, starším kolem 20 - 30tky, záleží na citlivosti pleti a také lokalitě, kde se nacházíte. V Čechách lidé používají nižší faktor, než třeba u moře.
Nezapomeňte, že namazat krémem, byste dítě měla již 15 - 30 minut předtím, než se dostane na přímé slunce. Plno rodičů tak neučiní a dítě je cestou na koupaliště po celou dobu nechráněné. V horším případě nemá ani žádnou pokrývku hlavy. Tím, že dítě natřete až bezprostředně u vody, riskujete, že se pokožka spálí. Navíc se přípravek nemusí do pokožky ihned vpít a část se mu vyplaví hned ve vodě. Nicméně se vrstva opalovacího přípravku musí opětovně nanášet dle intenzity slunečních paprsků i potřeb dítěte, většinou každé dvě hodiny. Novinkou jsou i přípravky, které jsou odolnější proti písku a vodě, což oceníte zejména u moře.
Další neméně důležité věci
Pokrývky hlavy jsme se již dotkli, ale i ta je právě tím velmi důležitým. Chrání děti před úžehem, aby sluneční paprsky nedoléhaly přímo na jeho vlásky a hlavičku. S kloboučkem na hlavě nebo čepicí s kšiltem mu navíc slunce nepůjde do obličeje. Lemy v tomto ohledu fungují jako stínítko. Mimo vzdušné čepice je tak potřeba zajistit i lehké oblečení. I tak je potřeba vzít k vodě slunečník, na koruny stromů se nedá moc spoléhat.
Výborným vynálezem pro děti jsou stínící stany, kde se dobře cítí i batole. Doma poslouží i na hraní.
Připomeňme si:
Nejprudší slunce je v období mezi 11. a 15. hodinou. Je tedy dobré se v tuto dobu držet více ve stínu nebo si od koupaliště zajít domů na oběd.
Dítěti promažte opalovacím krémem celé tělo, včetně nosu, rtů, úst, ušních boltců a nártů.
Dodržujte pitný režim, dítěti tekutiny nabízejte sami, i když nemá žízeň. Pití mějte ho stále při ruce. Atraktivitu zajistěte v tomto případě veselým brčkem.
Je rozdíl mezi úpalem a úžehem. Úpal vzniká nahromaděním tepla v těle, kdy ho organismus nedokáže termoregulací zpracovat (hodně často nedostatkem tekutin, uzavřeným prostorem) a úžeh je spojen s přímým dopadem slunečních paprsků, např. když dítě nemá pokrývku hlavy.
Foto: flickr.com (Daniela Goulart, Patricia Oliveira, Brittney Buckley)