Chraňte své děti před zubním kazem
S každým rokem stoupá kazivost mléčných zubů u malých dětí, proto je potřeba si říci něco i k prevenci týkající se této velmi rozšířené choroby. Jelikož je v péči o zuby stále nejasno a člověk slyší ze všech stran, že mléčné zuby vypadnou samy a ošetřovat se nemusí, není to pravda. Navíc je přenášen mnohdy i matka svými slinami. Nicméně do šesti měsíců věku je dítě ohrožené minimálně, protože ještě nemá zuby.
Co zubní kaz vlastně je?
Onemocnění vyvolané bakteriemi, které rozpouštějí zubní sklovinu a přeměňují cukry na kyseliny. Kvasným procesem za vzniku kyselin, jsou právě ony tím viníkem, který vede ke vzniku povlaku a následnému narušení zubní skloviny a proniknutí do další vrstvy neboli zuboviny. Zuby je potřeba čistit nejméně dvakrát denně, ale nejlépe po každém jídle.
Spouštěčem kazotvorných bakterií jsou tedy zuby. Pokud dítě ještě zubní kartáček neudrží v ruce nebo nezvládá techniku, je to na vás. Měli byste mu čistit zuby až do předškolního věku a v šesti letech ho občas ještě zkontrolovat. Než se tak stane, ošetřujte dásně společně se zuby kojence a batolete jemnou gázou, vlhkou žínkou nebo „prsťáčkem“.
I prořezávání zubů je hrozbou
Je potřeba si říci, že ohrožení však může přicházet již při prořezávání zubů. Setkáváme se tak s výrazem jako „lahvový dudlík“ (nákaza z kojenecké láhve) nebo také medové zuby. Infikované horní řezáky dokážou zub zlikvidovat až k jeho kořenům. Ono i mateřské mléko obsahuje cukry, natož med, sirup a slazené nápoje. Děti mající kojeneckou láhev neustále u úst jsou s cukry ve stálém kontaktu.
Proč tomu tak je a co s tím
Zuby dítěte nejsou posíleny minerály ze slin. Sklovina není dozrálá a zubní kaz tu má velkou šanci propuknout. Děti navíc milují sladkosti, což je další kámen úrazu. Přemíra sladkostí podporuje vznik kyselin, které napomáhají k demineralizaci zubu a dále i k zubnímu kazu. Navíc se na vzniku kazu podílí i nesprávná technika čištění. Mléčné zuby je nutné ošetřovat, jinak je riziko, že bude poškozen i trvalý chrup.
Malý zubní kaz dokáže vyléčit tyčinka napuštěná ozónem, větší kaz je nezbytné odvrtat a dát plombu. Díra v zubu je magnetem pro pomnožení bakterií! U mléčného chrupu se zub nejčastěji vytrhne a dutinka řádně vyčistí. Prevencí jsou pravidelné kontroly, které by se měly uskutečnit každý půl rok od prořezávání prvních zoubků.
Foto: flickr.com (Jan Hoffmann, Tom Simpson, McBeth)