Plané neštovice u dětí
Drtivá většina rodičů se setká se zcela běžnou a častou nákazou u svých dětí a jsou to právě neštovice. Daří se jim šířit se ve školkách i jinde v dětských kolektivech. Jedná se o onemocnění virového původu s vysoce nakažlivým charakterem. Zdroj nákazy navíc neprobíhá jen v přímém kontaktu s nemocným, ale i vzduchem a společnými prostorami. Vstupem infekce jsou dýchací cesty. Inkubační doba se projevuje od 16 - 21 dnů, u kojenců klidně ještě o týden déle.
Jak se nákaza projevuje
Pár dní před výsevem vyrážky, má dítě zvýšenou teplotu, která může být až do podoby horečky 39 - 40 stupňů. První zarudle skvrnky jsou ve vlasech s tendencí se šířit dále, hlavně na trup, bříško a končetiny. Skvrnky se dále mění v puchýřky s vodnatým obsahem, které svědí, ale postupně vysychají a jsou z nich stroupky. Malé neštovičky špendlíkové hlavičky mohou vyrůst do velikosti až 0, 5 cm, což je pro dítě velmi nepříjemné a obtěžující.
Jak se neštovice léčí
Dítě by mělo navštívit pediatra, který určí, zda se jedná o neštovice nebo jiné onemocnění. Na základě potvrzení či vyloučení diagnózy, je dítěti naordinována léčba nebo jen doporučení. Pokud má vaše dítě neštovice, musí zůstat doma cca 14 dní a nechodit mezi ostatní děti. Neštovice se ošetřují lokálně tekutým pudrem nebo nově i chladivými gely. Záleží na vás, někdo si chválí pudr, který známe už několik generací, jiný dá přednost moderní technologii. Další příznaky, např. zvýšenou teplotu, řešte podáváním léků snižující horečku a svědivost můžete potlačit tabletkou Dithiadenu na předpis lékaře.
Další opatření pro rodiče
Vyloučení z kolektivu není tím jediným opatřením. Hned další v pořadí je hygiena dítěte. Zatímco jste byli zvyklí, vykoupat dítě ve vaně, teď to nejde. Dítěti byste zapříčinili stržení puchýřků s následnou možností vniknutí infekce. Doporučuje se jen rychlá sprcha a raději minimálně, když se dítě potí nebo je mu horko, atd.
Postižené části těla se suší jen přikládáním ručníku. Pokud to stav vašeho dítěte dovoluje, koupání je možné cca 10. den. U děvčátek s výsevem neštoviček v oblasti genitálu, je potřeba zajistit sedací koupele z heřmánku nebo hypermanganu. Důležité je, aby pokožka dítěte dostatečně dýchala, vhodné je ho obléci do volného a vzdušného oblečení, ideální je dlouhá noční košile. Dítě by mělo v prvních dnech dodržovat klidový režim. Obstarejte mu zábavu, kterou může dělat v posteli nebo v její těsné blízkosti. Odveďte jeho pozornost od škrábání svědivých puchýřků, jež se nesmí strhnout, aby jim nezůstala jizvička.
Nakazit, očkovat nebo neprodělat?
Vypěstovat si doživotní imunitu tím, že máme proti neštovicím protilátky, je pro rodiče s malými dětmi doslova trendem. Jsou ovšem i jiné možnosti, kterým je např. očkování, které je zatím nepovinné, ale také dosti polemizované, stejně jako vlastní nákaza neštovic. Na druhou stranu neštovice v dětství neprodělat, znamená i riziko bouřlivějšího průběhu v dospělosti. Když dítě získá neštovice samo od sebe, rodič si vlastně oddychne. Nevystavoval své dítě rizikům účelně a dítě si je odbylo v dětství.
Foto: flickr.com