Čištění oušek u malých dětí
Možná si sama kladete otázku, jak nejšetrněji vyčistit ouška malému kojenci. Ouška dítěte by měla být čistá, bez ušního mazu, ale jak na to? Dozvíte se v dnešním článku, který je této tématice věnovaný.
Pokud ouška nebudete čistit nebo budete čistit nesprávným způsobem, ve výsledku se v uších mázek usadí a může tu způsobit pěknou neplechu (zánět, potíže se sluchem). Vše má ovšem svá pravidla. Ouška se musí udržovat v čistotě, ale jde o to, jakým způsobem.
Pomalu se ustupuje od technik, které na nás používali naše rodiče a přistupuje se k mnohem citlivějšímu přístupu. V žádném případě tak nestrkejte smotek vatičky na špejličce hluboko a přílišným otáčením do vnitřního ucha!
Pravidelné čistění zevního zvukovodu - ANO!
Pravidelným čištěním zevního zvukovodu se vyhnete tomu, že ušní mázek zatlačíte do vnitřní části ouška. Můžete si pomoci i smotkem papírového kapesníčku, je jemný a vyčistí přesně místa, která potřebujete. A co se týče preventivního vykapávání oušek, tak tam také pozor.
Když dítě nemá potíže, proč byste to dělala? Čistícími roztoky, které se dostanou dovnitř do ucha můžete narušit přirozené prostředí ucha nebo poranit jeho vnitřní prostor. Je ovšem pravda, že pokud je mazu v uchu více, než je obvyklé, je potřeba zajít s dítětem k lékaři. Pokud se jedná o mazovou zátku, tak tu odstraňuje lékař ve své ordinaci. Z případné zátky mívají děti pocity zalehnutého ucha nebo tlaku v ouškách.
Hlubší čištění uší ochrání děti před zánětem středního ucha - NE!
Za zánětem středního ucha stojí viry a bakterie, zkrátka a jasně infekce. Někteří kojenci a batolata jsou k tomu náchylnější a záněty středouší je trápí opakovaně. Na intenzivní čištění uší zapomeňte a držte se bodů v předcházejícím textu. Ušní maz navíc není v uších náhodou. Má totiž do jisté míry i ochrannou funkci - vytváří účinnou bariéru proti choroboplodným zárodkům a chrání citlivou kůži ve zvukovodu.
Odstraňovat by se tak měly jen jeho přebytky, které se dostaly ven z vnitřního ucha. Pamatujte si tak jednu větu: „Všeho moc škodí, jak nadměrného ušního mazu, tak přehnané hygienické péče“. Ouška čistěte i žínkou nebo navlhčeným kapesníkem. Čím více ouška čistíte, tím méně je mastné zevní prostředí ucha a tělo vytváří další maz, aby ucho promazal. Ouška čistěte dle potřeby, někdy stačí skutečně jednou týdně.
Zdroj obrázků: flickr.com (Toshiyuki IMAI, nate bolt, Jacob Tomaw)